Šilumos energiją taupyti verta

Šilumos energiją taupyti verta

     Š. m. balandžio mėn. 29 dieną, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, baigėsi 2019-2020 metų šildymo sezonas Ukmergėje. Tačiau šilumos energijos tiekimas iki daugiabučio namo vyksta ištisus metus, tad jo valdytojai gali įjungti ir išjungti šildymą bet kuriuo metu, jeigu taip nusprendžia dauguma butų savininkų.

     2019-2020 metų šildymo sezonas buvo ypač šiltas, dėl šio faktoriaus šilumos energijos patalpų šildymui buvo suvartota ženkliai mažiau. Tačiau šildymo sąnaudoms turi įtakos ne tik lauko temperatūra, bet ir drėgnumas, vėjuotumas  bei daugelis kitų faktorių.

     Didelį poveikį šildymo sąskaitoms turi atskiro pastato kokybė. Šilumos suvartojimas atskiruose pastatuose gali skirtis iki kelių kartų, o tai tiesiogiai lemia šildymo sąskaitos dydį. Šilumos sąnaudos atskiruose namuose priklauso nuo jų dydžio, geometrijos, aukščio, sienų ir langų kokybės, stogo bei rūsio būklės. Labai didelę įtaką turi daugiabučio namo vamzdynų sistemos subalansavimas, šilumos punkto valdiklio taupymo režimų nustatymas, automatizavimas ir namo šilumos punktą prižiūrinčios įmonės ar asmens kvalifikacija bei pastangos, labai svarbi daugiabučio namo tinkama priežiūra bei gyventojų noras taupyti šilumą.

     Savo ruožtu, pateikiame realius pavyzdžius mūsų mieste, kaip gali skirtis šilumos suvartojimas daugiabutyje, nepaisant to, kad lauko temperatūra bei šilumos kaina buvo vienoda visiems vartotojams:

2020 sausio mėn. duomenys

Adresas

Lauko oro temperatūra °C

Šilumos kaina       (su PVM)

Šilumos        suvartojimas

1 m2 šildymo kaina            (su PVM

Fizinė namo būklė

Daugiabučio gyvenamojo namo valdymo forma

Jaunimo g. 9

2,4 °C

6,05 ct/kWh

5,62 kWh/m2

0,34 Eur/m2

renovuotas

Pastato administratorius- juridinis asmuo (įmonė). Atsakingas asmuo- vadybininkas.

Miškų g. 36

2,4 °C

6,05 ct/kWh

5,82 kWh/m2

0,35 Eur/m2

renovuotas

Daugiabučio namo savininkų bendrija.

Atsakingas asmuo- pirmininkas.

V. Kudirkos skg. 25

2,4 °C

6,05 ct/kWh

10,11 kWh/m2

0,61 Eur/m2

nerenovuotas

Daugiabučio namo savininkų bendrija.

Atsakingas asmuo- pirmininkas.

Anykščių g. 15

2,4 °C

6,05 ct/kWh

10,94 kWh/m2

0,66 Eur/m2

nerenovuotas

Pastato administratorius- juridinis asmuo (įmonė).

Atsakingas asmuo- vadybininkas.

Melioratorių g. 14

2,4 °C

6,05 ct/kWh

23,33 kWh/m2

1,41 Eur/m2

nerenovuotas

Jungtinės veiklos sutartis.

Atsakingas asmuo- įgaliotas namo gyventojas.

Melioratorių g. 10

2,4 °C

6,05 ct/kWh

24,33 kWh/m2

1,47 Eur/m2

nerenovuotas

Jungtinės veiklos sutartis.

Atsakingas asmuo- įgaliotas namo gyventojas.


 

     Daugiausiai šilumos galima sutaupyti atlikus kompleksinę namo renovaciją, t.y. apšiltinti namo išorines sienas, sutvarkyti šildymo ir vėdinimo sistemas, modernizuoti šilumos punktus. Tokiais būdais pastate šilumos suvartojimą galima sumažinti 50 ir daugiau procentų. Tačiau tai gan brangus ir ilgesnio laiko tarpo reikalaujantis procesas. Iki kol bus atlikta kompleksinė renovacija, reikėtų imtis priemonių, kurios gali padėti greičiau sumažinti šilumos suvartojimą bei gyventi šilčiau ir taupiau jau šiandien- tai mažoji renovacija. Ji kur kas pigesnė, greičiau atsiperkanti ir mažiau laiko reikalaujanti priemonė.

     Mažajai renovacijai numatoma 30% valstybės parama. Gyventojai turi galimybę ne tik sutaupyti šilumos energijos ir susimažinti sąskaitas už šildymą, bet ir pakeisti vamzdyną, butuose pasikeisti radiatorius, įdiegti šilumos reguliavimą bei kitas priemones. Sudaromos sąlygos modernizuoti gyvenamojo pastato šilumos punktą ir pertvarkyti ar modernizuoti šildymo ir karšto vandens sistemą. Gyventojai turi galimybę susitvarkyti savo daugiabučių namų išderintas šildymo sistemas jas subalansuojant, įrengiant individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą ir termostatinius ventilius, gyventojai gali keisti šilumos punktus į naujus automatizuotus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje. Skaičiuojama, kad automatizavus šilumos punktą, subalansavus vidaus sistemas, atlikus individualų reguliavimą gyventojams, galima sutaupyti iki 25% šilumos energijos.

     Analizuojant šilumos suvartojimą pastatuose, didelę įtaką turi ir pačių gyventojų atliktos paprastos, didelių investicijų nereikalaujančios energijos taupymo priemonės, tokios kaip šildymo intensyvumo nakčiai sumažinimas 2-4 laipsniais; laiptinių, lauko bei rūsių langelių užsandarinimas; vamzdynų papildomas apšiltinimas šilumos punktuose; šildymo sistemos automatinis reguliavimas su temperatūrinio režimo žeminimu; einamojo remonto bei priežiūros planų sudarymas bei laikymasis; suvartojamos energijos stebėjimas ir apskaita; šildymo sistemos hidraulinis suderinamumas ir pan.

     Liaudies išmintis sako: „Roges žiemai ruošk vasarą“, todėl pats metas susimąstyti, kokių priemonių būtų galima imtis, siekiant sumažinti mokėjimus už šildymą ateityje.

 

UAB „Ukmergės šiluma“ administracija

 

Paskutinį kartą redaguota: 2020-06-18