Norintiems gyventi šilčiau ir taupiau

UAB „Ukmergės šiluma“ su Lietuvos Respublikos Energetikos ministerija pasirašė Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą, kuriuo įsipareigojo šviesti ir konsultuoti energijos vartotojus, energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais. Vykdydama šį susitarimą UAB „Ukmergės šiluma“ savo internetinėje svetainėje skelbią aktualią informaciją vartotojams apie galimybę mažinti šilumos energijos suvartojimą.

2018 m. ataskaitos

2019 m. ataskaitos

Išlaidos šildymui ir karštam vandeniui sudaro didžiąją dalį mokesčių už būstą. Šilumos energijos nuostolius pastate galime įvertinti taip: pro sienas prarandame apie 35%, pro langus – 37%, pro stogą – 15%, pro rūsio perdangą – 13% šilumos.

Dideli šilumos nuostoliai patiriami ir kai yra neizoliuoti daugiabučio namo šilumos punkto vamzdynai, čiaupai, sklendės, ventiliai ir kt. Automatizavus šilumos punktą galima stipriai sumažinti šilumos vartojimą pastate. Taip pat svarbu, kad kiekviename bute butų radiatorių tiek, kiek nurodyta namo sistemos projekte.

Verta apsvarstyti galimybę renovuoti pastatą, ypatingai, jeigu kvadratinio metro plotui šildyti suvartojamos šilumos kiekis per mėnesį yra 25 kWh ir daugiau. Renovuotų namų šilumos suvartojimas mažesnis dvigubai nei nerenovuotame. Todėl geriausia sprendimas yra kompleksinis namo atnaujinimas. Taip bus suvartojama mažiau šilumos energijos bei sumažės sąskaitos už šildymą.

Energijos taupymui įtakos turi pačių vartotojų įpročiai, todėl sąskaitai už energiją sumažinti dažnai nereikia didelių investicijų, pakanka pakeisti savo įpročius:

 • Jeigu dar neturite, įsirenkite karšto ir šalto vandens skaitiklius.
 • Laiptinės ir šaltų patalpų duris laikykite uždarytas. Jei po durimis yra plyšys, pasistenkite jį uždengti specialia tarpine slenksčiams.
 • Jei langas nereikalingas kaip šviesos šaltinis (rūsyje, sandėliuke, galbūt vonioje), žiemai jį galima uždengti šilumą atspindinčios termoizoliacinės medžiagos lakštu. Tai sumažins šalto oro skverbimąsi į butą.
 • Dažniau nuvalykite dulkes nuo radiatorių – dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai.
 • Saulės šiluma – nemokama, todėl atidenkite langus, o saulės prišildytuose kambariuose atidarykite duris ir leiskite šilumai pasklisti į vėsesnes būsto vietas.
 • Nuorinkite radiatorius jeigu susidarė oro, šilumos pasiskirstymas radiatoriuje yra netolygus, vanduo nebecirkuliuoja tinkamai.
 • Apšiltinkite šildymo vamzdžius ir šildomose patalpose. Šildymo vamzdžius izoliuoti yra nesunku ir tai galima atlikti su nedidelėmis išlaidomis.
 • Radiatoriui naudokite termostato vožtuvus. Funkcija turėtų būti reguliariai tikrinama, sunkiai judantis ar tvirtai prigludęs termostatas sumažina šildymo našumą.
 • Sumažinkite kambario temperatūrą 1 °C, šildymo išlaidas sumažinsite apie 6 proc.
 • Sumažinkite naktimis temperatūrą apie 5 °C. Sumažinti temperatūrą galima jau dvi valandos prieš einant miegoti.
 • Naktimis radiatoriaus temperatūrą tik sumažinkite, šildymo neišjunkite, kad patalpa visiškai neatvėstų. Atvėsus patalpai, kad ji vėl sušiltų, reikia didesnio šildymo vandens srauto.

Energiją taupyti verta

Šilumos vartotojo vadovas

Naudingi patarimai kaip taupyti šilumą

Energijos vartojimo efektyvumas

Papildoma informacija apie energijos vartojimo efektyvumą:

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija
Vito Gerulaičio g. 1, 08200, Vilnius
tel. (8 5) 266 7025
faksas (8 5) 235 6044
info@lsta.lt
www.lsta.lt

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija
Gedimino pr. 38,  01104 Vilnius
tel.  8 706 6 4715
faksas 8 706 64820
info@enmin.lt
http://www.enmin.lt/lt/

Lietuvos Respublikos energetikos agentūra
Gedimino pr. 38, 01104 Vilnius
tel. 8 706 64923
faksas 8 706 64876
eainfo@ena.lt
www.ena.lt 

VšĮ Busto energijos taupymo agentūra
Švitrigailos g. 11B, 03228 Vilnius
tel. (8 5) 2705455
nemokama tel. linija 8 800 20012
info@betalt.lt
www.betalt.lt

Lietuvos energetikos institutas 
Breslaujos g. 3, 44403 Kaunas
tel. (8 37) 401801
Faksas (8 37) 351271
rastine@lei.lt
www.lei.ltPaskutinį kartą redaguota: 2020-04-22