Naujiena

Ukmergės savivaldybės įstaigoms bus tiekiama žalioji energija iš saulės elektrinių parko

2022 06 03

Birželio 1 dieną Ukmergės rajono savivaldybėje pasirašyta sutartis tarp savivaldybės valdomos UAB  „Ukmergės šiluma“ ir energetikos bendrovės „Ignitis“, kuri rajone įrengs 3,6 MW galios saulės elektrinių parką. Pagal pasirašytą sutartį „Ignitis“ bus atsakinga už elektrinės įrengimą ir jos priežiūrą pirmuosius dvylika mėnesių. Vėliau elektrinės priežiūros funkcijas perims UAB „Ukmergės šiluma“.  

Istorinę sutartį pasirašė UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Vydas Paknys ir UAB „Ignitis“ valdybos narys, verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius Haroldas Nausėda. 

Naujasis saulės elektrinių parkas Ukmergėje iškils 8 ha žemės sklype, esančiame tarp S. Daukanto ir Lakštingalų gatvių, už UAB „Ukmergės butų ūkis“. Po sutarties pasirašymo netrukus startuos projektavimo darbai, o paskutiniame metų ketvirtyje turėtų prasidėti statybos darbai. Numatomas projekto įgyvendinimo terminas – 2023 metų pavasaris.

Šio projekto vertė - apie 4 mln. Eur (su PVM). Ukmergės rajono savivaldybės indėlis sudaro 28 proc. šios sumos, o likusios lėšos – Europos Sąjungos (ES) finansinė parama. Planuojama, kad savivaldybės investicijos atsipirks per 2-2,5 metų.

Numatyta, kad saulės elektrinių parkas pagamins daugiau kaip 3,7 mln. kWh elektros energijos per metus. Ši energija bus tiekiama 35-ioms Ukmergės rajono savivaldybės įstaigoms (vaikų darželiams, mokykloms, savivaldybės administraciniams pastatams, ligoninei ir kt.) bei 12-ai savivaldybės seniūnijų. Naujasis saulės parkas turėtų patenkinti apie 90 proc. Ukmergės rajono savivaldybės elektros energijos poreikių. 

„Džiugu, kad Ukmergės rajono savivaldybė viena pirmųjų Lietuvoje ryžosi šiam sudėtingam, bet kartu ir didelę naudą duodančiam projektui. Visuomet yra sunku eiti nepramintu taku pirmam. Tačiau  turinti darnią ir atsakingą darbuotojų komandą bei tikint sėkme, galima pasiekti daug.

Tai, kad šiandien pasirašytas vienas pagrindinių saulės elektrinių parko projekto dokumentų, rimtai ir daug turėjo padirbėti tiek savivaldybės administracijos, tiek įmonės „Ukmergės šiluma“ darbuotojai kartu su šio projekto konsultanto - UAB „Telepartner“ - komanda“,- sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

„Šis bendradarbiavimas yra vertingas pavyzdys, kaip savivaldybė gali žengti koja kojon su inovacijomis ir vystyti žaliąją gamybą. Esant tokiam geopolitiniam neapibrėžtumui ir dėl to kylant iškastinių resursų kainoms, žalioji energija yra viena iš išeičių savivaldybėms, kurios nori suvaldyti kylančias energijos kainas ir prisidėti prie aplinkai draugiškų technologijų plėtros“, – sakė H. Nausėda. 

Ukmergės saulės parkas pasižymės itin efektyviu techniniu sprendimu. Didelio formato saulės moduliai įsigyti iš vienos iš didžiausių pasaulyje gamintojų „Trina Solar Co., Ltd“, įtampos keitikliai – iš Vokietijos gamintojo „SMA Solar Technology AG“. Saulės elektrinė bus prižiūrima ir eksploatuojama naudojant pažangią „MeteoControl VCOM“ stebėsenos platformą, o montavimo konstrukcijos suprojektuotos ir pritaikytos dvipusiams saulės moduliams. 

„Naujausi pažangios technologijos dvipusiai saulės moduliai sudarys galimybę saulės parkui efektyviau išnaudoti saulės energiją skirtingu paros metu ir generuoti kone trečdaliu daugiau energijos, nei buvo pirminis Ukmergės rajono savivaldybės lūkestis“, – teigė H. Nausėda.

Anot jo, šis saulės parkas yra vienas didžiausių šiuo metu vystomų žaliosios gamybos projektų Lietuvoje, o įmonės patirtis sudaro galimybę pasitelkti naujausias šios srities žinias ir sprendimus.

„UAB „Ukmergės šiluma“, būdama šio projekto valdytoja, stengėsi, kad viskas vyktų sklandžiai ir saulės elektrinių parką įsipareigotų įrengti patikimas partneris. Sutarties pasirašymas - tai vieno iš projekto etapų pabaiga, o kito - pradžia. Darbų laukia išties daug. Žinau, kad bus nelengva, tačiau tikiu, kad mūsų įmonė kartu su partneriais - UAB „Ignitis“ visus savivaldybės keliamus uždavinius įgyvendins ir tikslai bus pasiekti“, – sakė Vydas Paknys, UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius.

Šiuo metu „Ignitis“ vysto apie 40 MW įvairaus dydžio saulės elektrinių – nuo privačių gyventojų namų ir daugiabučių stogų iki didelių modernių saulės parkų. Praėjusių metų pabaigoje „Ignitis“ užbaigė vieną iš didžiausių regione 2,1 MW galios saulės elektrinių projektą ant gamyklos „Bauwerk Group Lietuva“ stogo.

„Ignitis“ priklauso vienai didžiausių energetikos įmonių grupei Baltijos šalyse, kuri siekia nuosekliai didinti žaliosios gamybos apimtis ir 2030 pasiekti 4 GW įrengtos galios iš atsinaujinančių energijos šaltinių. „Ignitis“ turi beveik 1,5 mln. privačių ir 30 tūkst. verslo klientų Lietuvoje, diegia energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių sprendimus, vysto elektromobilių krovimo tinklą. Bendrovei priklauso įmonės Suomijoje, Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje.Paskutinį kartą redaguota: 2022-06-03